forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Inteligentny jak kruk - wygraj książkę "Geniusz ptaków".

LubimyCzytać
utworzył 21.11.2017 o 10:44

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata.


W języku polskim bez trudu można znaleźć związki frazeologiczne, w których stawiamy ptaki w nie najlepszym świetle. Niemądre osoby nazywamy „głupimi gęsiami”, a nieczytelne pismo kwitujemy stwierdzeniem, że jego autor „bazgrze jak kura pazurem”. Stwórzcie propozycję nowego powiedzenia lub przysłowia, w którym prawdziwe ptasie zdolności zostaną docenione! Nie zapomnijcie wyjaśnić swojego pomysłu.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Geniusz ptaków - Jacek Skowroński
Geniusz ptaków

Autor : Jennifer Ackerman

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata. Czy wiesz, że…? Czarnowron zdobywa swoje ulubione orzechy, kładąc je na przejściu dla pieszych. Czeka, aż przejeżdżające samochody zmiażdżą łupiny, a na czerwonym świetle spokojnie zbiera smakołyki. Orzechówka popielata ukrywa swoje zapasy – nawet 30 000 ziaren – na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych i potrafi je wszystkie odnaleźć po kilku miesiącach. Przedrzeźniacz umie zapamiętać do 2000 różnych melodii, choć jego mózg jest ponad tysiąc razy mniejszy od naszego. Kocham ptaki od zawsze. Jedyną rzeczą lepszą od miłości jest miłość połączona z głębokim szacunkiem. Geniusz ptaków to wyraz najgłębszego szacunku dla pięknych, genialnych stworzeń, które żyją dokoła nas, w naszych ogrodach, które dzielą z nami powietrze, a także o wiele więcej potencjału umysłowego niż moglibyśmy podejrzewać. Carl Safina, autor Beyond Words: What Animals Think and Feel U źródeł Geniuszu ptaków, pracy zachwycającej, przełomowej i wnikliwej, odzwierciedlającej spojrzenie ciekawskiego, inteligentnego poszukiwacza, leżą zachwyt oraz jego bliski krewny, głęboki szacunek dla wszelkiego życia. To książka, która domaga się patrzenia na świat przez pryzmat kategorii moralnych. Rick Bass, autor The Ninemile Wolves i For a Little While: New and Selected Stories

Regulamin
  • Konkurs trwa od 21 listopada do 28 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo WUJ .
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [61]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
KrukBiały 27.11.2017 20:36
Czytelnik

1. Bocian też nie wie, gdzie leci, a jednak zna kierunek.
Powiedzenie odnoszące się do sytuacji, kiedy rozmówca ma kryzys egzystencjalny i twierdzi, że nie wie, co chce robić w życiu. Bocian leci na południe, aby przezimować niższe temperatury w słonecznej Afryce. Optymistyczne stwierdzenie, że jednak biologia i instynkt ptasi mógłby być inspiracją dla ludzi komplikujących...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marian_Marian 27.11.2017 12:12
Czytelnik

Nie od dzisiaj wiadomo, że remizy budują fantastyczne gniazda, to ich cecha specyficzna. Ale jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę - remizy, choć lubię sobie polatać, na każdą noc wracają do swojego domu. Nie ma że deszcz, wiatr, zamieć, samiczka, nie, zawsze wracają. Kto by nie chciał mieć takich dzieci, które weszły już w okres intensywnego dojrzewania? Zatem niech...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agunia 26.11.2017 19:33
Czytelniczka

1.Mieć szpony jak HARPIA WIELKA-określenie osoby (najczęściej kobiety), która ma bardzo długie paznokcie. Porównanie bardzo trafne, gdyż szpony Harpii Wielkiej mogą dochodzić nawet do 13 cm.
2.Być kolorowym jak KRASKA LILIOWOPIERŚNA-określenie osoby mającej barwny i ciekawy charakter.
3.Być szybkim i zwinnym jak KOLIBER-osobę, którą tak nazywamy, jest bardzo szybka i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
k-jak-kajak 26.11.2017 12:05
Czytelnik

Pingwinia elegancja - szykowna elegancja, coś więcej niż tylko biała koszula i czarne spodnie, pomysł od pingwiniego "smokinga", czyli ubarwienia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kuska 26.11.2017 11:03
Czytelnik

Skoro już wiadomo, że kruki potrafią korzystać z dostępnych narzędzi, żeby np. zdobyć pokarm, wrony potrafiły wykoncypować, że samochód świetnie rozłupuje orzechy, do tego sroki są świadome swojego wyglądu, a ich miłość do świecidełek jest powszechnie znana, to moje propozycje są następujące:


pomysłowy kruk
przedsiębiorczy jak wrona
modna sroka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tayen 26.11.2017 11:00
Czytelniczka

"Siejący postrach jak gęś!"
Myślę, że wiele z nas w dzieciństwie miało możliwość doświadczyć strachu związanego z gęsią. Pamiętacie tą gęsią skórkę przebiegającą przez plecy kiedy chowało się za winklem i kukało czy po podwórku nie idzie stado tych opierzonych terrorystów? Wystarczyło przekroczyć bezpieczny próg, a już zaczynał się wyścig o życie (tudzież uniknięcie śladów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz W 26.11.2017 08:40
Czytelnik

każdy kogut na swych śmieciach śmielszy

w swoim środowisku człowiek jest odważniejszy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marchwianka 25.11.2017 22:42
Czytelniczka

Już nie bądź taką pójdźką!
- o osobie ciekawskiej niczym Petunia Dursley, wyglądającej zza firanki i chowającej się za nią, by sąsiedzi nie zauważyli, że są podglądani; także o kimś stojącym w tłumie i za wszelką cenę usiłującym dojrzeć co się dzieje na przodzie.

[pójdźka w charakterystyczny sposób okazuje podekscytowanie i lekkie zdenerwowanie - wygląda to tak, jakby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ankalime 25.11.2017 21:53
Czytelniczka

"Kochać niczym drozd śpiewak" - kochać jedną osobę przez całe życie.
Drozd jest gatunkiem monogamicznym. Jego łacińska nazwa gatunkowa to Turdus philomelos. Epitet gatunkowy powstał od imienia Filomeli, postaci z mitologii greckiej. Jej imię skałda się z dwóch greckich słów: philo- "kochać" i melos "śpiew".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jagodowo_mi 25.11.2017 21:18
Czytelnik

" Jak kukułka zakombinuję to gniazda nie zbuduję ale dziecko jej się wykluję " ;)


Każdy wie, że kukułka nie buduję swojego gniazda tylko "podrzuca" lub znosi swoje jajko w obcym gnieździe. Jest to z jej strony doskonale przemyślany plan - ma potomstwo a przy tym zero odpowiedzialności rodzicielskiej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post